Cercetători de la Departamentul de Biomedicină și Spitalul Universitar Basel, din Elveția, au reușit o premieră la nivel mondial, recreând în laborator un model de măduvă osoasă umană, care nu doar că arată ca țesutul real, dar a și produs celule sanguine în mod susținut, timp de mai multe săptămâni, scrie news.ro.
Modelul 3D de măduvă osoasă este realizat integral din celule umane. Are capacitatea de a produce celule sanguine în mod continuu, similar cu măduva osoasă naturală.
Oamenii de știință au creat un model uman de măduvă osoasă care a reușit să producă celule sanguine în mod susținut. „Fabrica de sânge” uman în miniatură, crescută în laborator, reproduce fidel măduva osoasă. Modelul, realizat exclusiv din celule umane, este descris ca o premieră în domeniu și ar putea deveni o platformă importantă pentru studiul cancerelor de sânge și pentru testarea de medicamente, cu potențial de a reduce numărul de experimente pe animale.
Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *
Salvează-mi numele, emailul și site-ul web în acest navigator pentru data viitoare când o să comentez.
Δ
Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.
Copyright © InfoPress.Tv 2010 - 2023. Toate drepturile rezervate autorului.