Chelsea a câştigat Conference League, învingând Betis Sevilla cu 4-1, în finala de la Wroclaw, deși după o oră de joc era condusă.
Formaţia londoneză a reuşit o performanţă unică: este prima echipă care a triumfat în cele cinci competiţii majore ale UEFA – Liga Campionilor, Liga Europa, Conference League, Supecupa Europei, Cupa Cupelor.
Enzo Fernandez, Nicola Jackson, Jadon Sancho și Moises Caicedo au punctat pentru formația antrenată de Enzo Maresca, în timp ce ibericii au deschis scorul prin Abde.
Pentru victoria de la Wroclaw, Chelsea va primi un cec în valoare de 7 milioane de euro. Premiul pentru „albaștrii” este însă mult mai mare. Deoarece, începând cu tabloul principal, au câștigat 12 din cele 13 meciuri disputate în Conference League, englezii vor încasa nu mai puțin de 17,7 milioane de euro
Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *
Salvează-mi numele, emailul și site-ul web în acest navigator pentru data viitoare când o să comentez.
Δ
Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.
Copyright © InfoPress.Tv 2010 - 2023. Toate drepturile rezervate autorului.