37 de persoane au fost trimise în judecată în urma operaţiunii ”Calul Troian” desfăşurată la finalul anului trecut în Constanţa. Au fost comise omiterea mai mule infracţiuni printre care trafic de persoane, şantaj, camătă, spălare de bani, trafic de minori, proxenetism. Procurorii au identificat zeci de victime ale acestei grupări. Din cele 37 de persoane, 15 sunt arestate preventiv, una, la domiciliu, iar 21 sunt cercetate sub control judiciar, potrivit news.ro.
Procurorii au stabilit că, începând cu anul 2014, în cartierul Km. 4-5 din municipiul Constanţa, cinci persoane au constituit o grupare de criminalitate organizată, la care au aderat, în timp, şi celelalte persoane cercetate în acest dosar.
„Probele administrate au relevat faptul că grupul infracţional organizat, unul de tip polivalent, a fost constituit, iniţial în scopul obţinerii unor sume de bani, în principal, din exploatarea sexuală a unor tinere, după care, pe parcurs ce a evoluat atât din punct de vedere financiar cât şi numeric, gruparea de criminalitate organizată s-a specializat pe comiterea altor infracţiuni, respectiv camătă, dar şi pe spălarea banilor cu scopul ascunderii originii ilicite a sumelor de bani provenite din activitatea infracţională”, au transmis procurorii.
Potrivit investigaţiilor procurorilor activitatea infracţională a grupării nu s-a limitat la zona municipiului Constanţa, ci s-a extins atât în ţară, cât şi în diverse locaţii din Franţa, Marea Britanie, Elveţia şi Austria.
Dosarul a fost înaintat pentru soluţionare Tribunalului Constanţa.
Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *
Salvează-mi numele, emailul și site-ul web în acest navigator pentru data viitoare când o să comentez.
Δ
Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.
Copyright © InfoPress.Tv 2010 - 2023. Toate drepturile rezervate autorului.