Cartea ”Mila lui Dumnezeu. Cine a fost Ivan Patzaichin” a fost lansată la COSR pe 26 noiembrie 2026, ziua în care, în urmă cu 76 de ani, legedarul canoist al României se năștea în Delta Dunării, acolo unde ”timpul nu trece. Se dizolvă. Se amestecă în apă în vânt în stuf…..”. Acolo unde ”un om …a învățat devreme că natura nu se învinge ci se integrează. Că apa nu se împacă bine cu forța, ci cu răbdarea”…. Așa începe volumul despre Ivan Patzaichin scris de Sorin Trâncă,
Volumul a fost lansat în prezența autorului, a membrilor familiei Patzaichin și o mulțime de personalități ale sportului românesc, prieteni și foști colegi de la Dinamo București, clubul de suflet al lui Ivan.
Cartea ”vorbește” în special despre Omul Ivan, iar textul este competat de fotografii inspirate, atât realizate de autor, cât și din arhivele personale ale apropiaților lui Ivan.
„Ivan Patzaichin este, pentru noi toți, un fel de lumină care nu se stinge, un izvor care nu seacă niciodată”, a spus, la ceremonia de la Comitetul Olimpic și Sportiv Român, Mihai Covaliu, președintele COSR.
Lansarea oficială a volumului, deschisă publicului larg, va avea loc sâmbătă, 6 decembrie, ora 12:00, în cadrul Târgului de Carte Gaudeamus, la Romexpo (Bd. Mărăști 65–67), la standul editurii Pilot Books (pavilion B, stand 41), în prezența autorului Sorin Trâncă și a familiei Patzaichin.
„Îmi este dor de tata. Îmi este atât de dor de el, încât nici durerea lui nu mai este durere. Este obișnuință. Sunt sigură că toți cei care l-ați cunoscut și apreciat vă gândiți la el și vă este și vouă dor de Ivan. Cred că această carte „Mila lui Dumnezeu. Cine a fost Ivan Patzaichin” ne va potoli din acest dor. Măcar astăzi, de ziua lui.” Ivona Patzaichin-Rusu
„Ca și pentru mulți dintre cei intervievați pentru carte, și pentru mine Ivan Patzaichin este acel legendar și tăcut erou al copilăriei, care din când în când mai apărea la televizorul alb-negru, făcând încă și încă o dată imposibilul posibil. Și deși acum am făcut aproape 10.000 de kilometri pe urmele lui, aș putea spune că sunt doar la începutul acestui exercițiu de admirație: respectul meu pentru el crește cu fiecare nouă mărturie asupra felului lui de-a fi.” a declarat Sorin Trâncă.
„Mila lui Dumnezeu își propune să îl privească pe marele campion dintr-un cadru mai larg, care cuprinde lumea fabuloasă a Deltei, în care s-a născut și s-a format, și oamenii care i-au fost aproape.” Bogdan Ungureanu, fondatorul editurii Pilot Books.
Citește și FLACĂRA OLIMPICĂ A FOST APRINSĂ ÎN GRECIA
Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *
Salvează-mi numele, emailul și site-ul web în acest navigator pentru data viitoare când o să comentez.
Δ
Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.
Copyright © InfoPress.Tv 2010 - 2023. Toate drepturile rezervate autorului.